Як вибрати тип велосипеда?
Щоб не потрапити в халепу з вибором залізного коня, перш за все, дайте відповідь на питання:

  • По яких дорогах ви будете їздити?
  • Який стиль катання ви віддаєте перевагу?

 Не відкриємо вам Америку, якщо скажемо, що видів велосипедів існує чимало, кожен з яких має свою специфіку використання і обслуговування. Невідповідний байк може розчарувати, і в підсумку гроші будуть витрачені даремно, а бажання до катання пропаде.

 Для рівного дорожнього покриття і гарно накатаного грунту підійдуть дорожні, шосейні велосипеди або круїзери. Такі байки влаштують новачків, любителів покататися у вільний час і для поїздок на роботу. Дорожній велосипед зручний своєю простотою і не перевантажений зайвим обладнанням.
Враховуйте і те, що шосейник – велосипед виключно для рівного асфальту і максимальних швидкостей, комфорт тут далеко не на першому місці.

 Велосипеди для їзди по бездоріжжю і виконання екстремальних трюків мають свої відмінні риси і особливості.

  • Найбільш звичним і популярним видом є гірський велосипед. За статистикою, приблизно три чверті продажів всіх дорослих моделей дорожче 6 000 грн. – це гірські велосипеди. На них можна долати як пересічену місцевість, так і легке бездоріжжя.
  • Окремим типом стоять екстремальні велосипеди для тріалу, байкеркроссу і інших спортивних видів катання, що відрізняються конструкцією, вагою, наявністю або відсутністю сідла і обладнанням.

Як вибрати розмір рами велосипеда?
Розмір рами велосипеда, або ростовка, – один з головних параметрів вибору велосипеда. Підбираючи розмір рами велосипеда, потрібно враховувати ваш зріст, вага ж не зіграє ролі. Потрібний розмір легко визначити, просто ставши над рамою: в ідеалі між пахом і рамою повинна вільно поміщатися долоня.
Залежно від зросту, розмір рами варіюється так:

Розмір рами може змінюватися в залежності і від типу велосипеда, і від індивідуальних особливостей організму. Правильно підібраний розмір рами забезпечить зручність, комфорт і безпеку при катанні.

Як вибрати діаметр коліс велосипеда?
Колеса – одна з найважливіших частин велосипеда. На жаль, однозначної і конкретної відповіді на питання «Колеса якого діаметру найкраще будуть котити?» Немає. Параметр вибору діаметра колеса, в першу чергу, залежить від стилю вашого катання. На сьогоднішній день існують кілька видів діаметрів коліс, які застосовуються на різних типах велосипедів. Про них докладніше:

10-дюймові колеса: для самих маленьких «райдерів» від 1 року до 3 років. Це біговел і триколісні велосипеди з педалями на передньому колесі і ручкою для батьків;
12-дюймові: оснащуються велосипеди для малюків від 1.5 до 3 років – це повноцінні колеса з камерами, що дозволяють впевнено маневрувати і пізнавати світ;
16-дюймові: діаметр коліс дитячих велосипедів для малюків від 3 до 6 років. Схожі з 12-дюймовими, їх головна відмінність – розмір; 20-дюймові: діаметр коліс BMX, дитячих (від 5 до 9 років) або складних велосипедів;
24-дюймові: діаметр коліс підліткових велосипедів (від 9 до 13 років) або складних велосипедів;
26-дюймові: «класика» велосипедних коліс, що застосовується на гірських і комфортних моделях. Серед достоїнств таких коліс – маневреність, легкість транспортування, управління, ремонту, вони особливо зручні для людей невисокого і середнього зросту;
27,5 дюймів: діаметр коліс сучасних гірських велосипедів. Забезпечують хороший накат, високу плавність ходу, кращий контакт з поверхнею, більш плавне подолання нерівностей;
28-дюймові: колеса шосейників, вони тонше звичайних і мають «лису» (слік) гуму; такими колесами також оснащуються гібридні і дорожні велосипеди;
29-дюймові (Найнери): новий формат коліс гірського велосипеда, який має кращий накат і контакт з поверхнею. Такий діаметр відмінно підходить для людей середнього зросту і високих людей.

Поширені помилки при виборі
Купити найдешевший велосипед. Зовні велосипед за 6 000 грн. майже не відрізняється від велосипеда за 12 000 грн. Однак невисока вартість, на жаль, майже завжди означає невисоку якість. Значна частина вартості велосипеда – це плата за раму. На якісній рамі обладнання служить довше, тому що при складанні велосипеда вдається дотримати всі стандарти і допуски, крім того, чим дорожче рама, тим вона жорсткіше. Жорсткість впливає на ходові якості – накат, віброзахист, міцність, легкість.

♦Вважати, що китайський велосипед – поганий велосипед. Китай і Тайвань – одні зі світових центрів високих технологій, 70% всіх велосипедів виробляються саме там. Нав’язаний часом стереотип, на жаль, до сих пір не зжив себе. На сьогоднішній день виробничі потужності багатьох світових виробників (і не тільки велотоварів, до слова) перебувають в Китаї. Увагу необхідно звертати на виробника (зарекомендував він себе як сумлінний) і на якість механіки.

♦Бути впевненим у тому, що гірський велосипед створений виключно для гір. Купивши гірський байк для поїздок по нерівному покриттю, через невелику кількість часу ви будете приємно здивовані гарною якістю педалювання. А все тому, що гірський велосипед, він же mountain bike, універсальний – може використовуватися на бездоріжжі, на пересіченій місцевості і на асфальті.

♦Наполягати на тому, що дискові гідравлічні гальма – зайва опція. Якщо ви не екстремальний гонщик який постійно катаєтеся в грязі, пилюці і бездоріжжю, дискові гідравлічні гальма все ж стоять переплати за них. По зручності використання гідравліки значно перевершує механіку. Надійність і довговічність дискових гідравлічних гальм не поступається звичайним механічним ободним.

♦Неважливо, які у велосипеда перемикачі швидкостей, головне – кількість швидкостей.
Якщо велосипед має устаткування не Shimano і SRAM, це привід насторожитися. Більше 90% світових веловиробників використовують обладнання саме цих марок. А кількість швидкостей має другорядне значення, якщо велосипед початкового рівня.

І пам’ятайте: будь-який велосипед вимагає дбайливого ставлення та правильного догляду. Будьте готові витрачати не багато сил на його обслуговування – 1 раз на рік робити технічне обслуговування в веломастерні. І обов’язково самостійно змащувати ланцюг (використовувати спрей) кожні 15-20 годин катання. І тоді велосипед «відплатить» вам тією ж монетою!